Hrvatska narodna banka pristupila je testnoj zajednici za korištenje aplikacije Ulpian, prijavljene kroz Inovacijski hub HNB-a. Riječ je o aplikaciji tvrtke Ulpian AI d.o.o., koja služi kao alat za pretraživanje nacionalnih i EU pravnih propisa na hrvatskom jeziku te za dobivanje pravnih odgovora iz područja bankarstva i platnih usluga uz primjenu naprednih algoritamskih rješenja (umjetne inteligencije).
Pristupanjem testnoj zajednici, stručnjakinje i stručnjaci HNB-a koristit će aplikaciju kao pomoćno sredstvo za pretraživanje pravnih propisa i pronalaženje odgovora na pojedina pravna pitanja iz područja bankarstva i platnih usluga. Istovremeno, povratno će evaluirati aplikaciju te biti u mogućnosti ocijeniti kvalitetu zaprimljenih odgovora.
HNB-ovi stručnjaci iz područja platnog prometa, fintecha i regulative sudjelovali su na 8. konferenciji "F2 – Future of Fintech" 25. i 26. studenoga u Zagrebu.
Izlaganje Brune Vukoje, izvršnog direktora Sektora platnog prometa, pod nazivom "Regulativa – do kad više?" pružilo je pregled ključnih regulatornih promjena u platnom prometu, s naglaskom na tehnologiju, sigurnost i disruptivni potencijal u odnosu na današnje tržište retail plaćanja.
"Sve očekivane koristi od uvođenja eura su ostvarene, ponajprije uklanjanje valutnog rizika koji je bio najveći rizik na financijskim tržištima u Hrvatskoj. Ostvaren je i očekivani cilj nižih kamatnih stopa što je sad vidljivo ako usporedimo kamatne stope ovdje s onima u zemljama koje nisu u eurozoni – Mađarskom, Češkom i Poljskom gdje su primjerice one čak i više od 50 posto za kredite poduzećima i kućanstvima. U Hrvatskoj su kamatne stope na kredite poduzećima na nivou prosjeka eurozone, a one na kredite kućanstvima su niže od prosjeka eurozone. Dugo sam u središnjem bankarstvu i slušao sam često pitanja kada će kamatne stope biti kao u Njemačkoj. Evo, sada jesu", rekao je guverner HNB-a Boris Vujčić u sklopu fintech konferencije "Money Motion 2024" koja se održava 21. i 22. ožujka na Zagrebačkom velesajmu.
"Proces uvođenja eura u Hrvatskoj bio je zahtjevniji nego u slučaju država koje su ga započele prije svjetske financijske krize, a uspješan prelazak na euro odraz je pravodobnog i iscrpnog planiranja te predanog rada svih dionika" rekla je Ana Šabić, direktorica Direkcije za europske odnose na konferenciji F2 – Future of Fintech koja se održava 28. i 29. studenoga 2023. u organizaciji časopisa Bug.
U intervjuu su izložena gledišta i mišljenja autora koja ne odražavaju nužno službenu politiku ili stajalište Hrvatske narodne banke.
Linardo Martinčević, FinTech koordinator u Hrvatskoj narodnoj banci, sudjelovao je danas na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji u organizaciji Ekonomskog fakulteta u Zagrebu pod nazivom "Technology, Innovation and Stability: New Directions in Finance (TINFIN)". Tijekom panel rasprave "FinTech in 2022 and beyond: Possibilities and new regulatory challenges" on je predstavio dosadašnja iskustva u radu regulatorno-inovacijskog huba HNB-a te se osvrnuo na aktualnosti u vezi donošenja regulatornog okvira za kriptoimovinu u EU, kao i na napredak na području razvoja centralnobankarskog digitalnog novca Europske središnje banke (projekt digitalnog eura).
"FinTech danas i sutra" naziv je predavanja kojeg je u četvrtak, 13. svibnja 2021., na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu održao Linardo Martinčević, FinTech koordinator u Hrvatskoj narodnoj banci. Predavanje za studente je održano unutar nastavnog plana kolegija "Poslovna strategija" u okviru diplomskog studija, a glavne teme su se odnosile na razvoj i djelovanje Inovacijskog huba u HNB-u te na najave izdavanja centralnobankarskog digitalnog novca (Central Bank Digital Currency, CBDC).
Centralnobankarski digitalni novac (engl. Central Bank Digital Currency; u nastavku teksta: CBDC) posljednjih je godina jedna od najpopularnijih ekonomskih tema između središnjih banaka, međunarodnih institucija, akademske zajednice, pa i tržišnih sudionika. Istodobno, iako brojne središnje banke istražuju ili testiraju CBDC, još uvijek se nisu odlučile za njegovu primjenu u praksi.
Na panelu "Kad ćemo se riješiti gotovine i zašto nikada?" održanom u sklopu konferencije " F2 - Future of Fintech konferencija" Linardo Martinčević, savjetnik u Direkciji za odnose s međunarodnim financijskim institucijama, uvodno je iznio recentne platne trendove u zemlji.
Središnje banke, kao regulatori, pomno prate što se događa s digitalizacijom novca koja je u rukama privatnog sektora, istaknuo je guverner Boris Vujčić na konferenciji Shift Money 2020 koja se održava 7. i 8. prosinca 2020. u Zagrebu.
Zamjenica guvernera Sandra Švaljek sudjelovala je u okruglom stolu na kojem se raspravljalo o potrebi postizanja odgovarajuće ravnoteže između inovacija koje se događaju u financijskom sektoru i upravljanja rizicima koji proizlaze iz digitalne transformacije.