Nacrt odluke o zaštiti novčanih sredstava korisnika platnih usluga i imatelja elektroničkog novca

Objavljeno: 5.12.2024.

Odlukom o zaštiti novčanih sredstava korisnika platnih usluga se već niz godina u Republici Hrvatskoj uređuje obuhvat i metodologija izračuna zaštićenih novčanih sredstava korisnika platnih usluga koje su institucije za platni promet i institucije za elektronički novac dužne zaštititi te karakteristike oblika imovine i police osiguranja ili usporedivog jamstva, u kojima ti pružatelji platnih usluga mogu zaštiti novčana sredstva korisnika platnih usluga.

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkom novcu ("Narodne novine", br. 136/2024.) mijenja se članak 35. Zakona o elektroničkom novcu ("Narodne novine", br. 64/2018. i 114/2022.) kojim se instituciji za elektronički novac omogućuje da zaštititi novčana sredstva primljena od imatelja elektroničkog novca u zamjenu za izdani elektronički novac, ne samo držanjem na posebnom računu kod kreditne institucije osnovane u Republici Hrvatskoj ili u drugoj državi članici, već i ulaganjem u sigurne, likvidne i niskorizične oblike imovine ili policom osiguranja društva za osiguranje ili usporedivim jamstvom društva za osiguranje ili kreditne institucije. Ujedno je Hrvatskoj narodnoj banci omogućeno da odlukom uredi obuhvat i metodologiju izračuna zaštićenih novčanih sredstava imatelja elektroničkog novca koje su institucije za elektronički novac dužne zaštititi te karakteristike oblika imovine i police osiguranja ili usporedivog jamstva, u kojima te institucije mogu zaštiti novčana sredstva imatelja elektroničkog novca, što se predlaže ovim Nacrtom odluke.

Ujedno se predlaže da Odluka stupi na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, a tim danom prestaje važiti postojeća Odluka o zaštiti novčanih sredstava korisnika platnih usluga ("Narodne novine", br. 73/2018.).

Pozivamo javnost da svoje primjedbe i prijedloge u sklopu javne rasprave o nacrtu propisa dostavi na e-adresu: zpp@hnb.hr, s naznakom "Nacrt odluke o zaštiti novčanih sredstava korisnika platnih usluga i imatelja elektroničkog novca" do 7. siječnja 2025.

Nakon isteka javne rasprave Hrvatska narodna banka razmotrit će sve komentare primljene tijekom javne rasprave i objaviti na svojoj internetskoj stranici očitovanje o eventualnom prihvaćanju ili neprihvaćanju primjedbi i prijedloga.

Nacrt odluke o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja kreditnih institucija

Objavljeno: 25.11.2024.

Nacrtom odluke o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja kreditnih institucija Hrvatska narodna banka ispunjava svoju obvezu iz članka 18. stavka 14. i članka 77. stavka 4. Zakona o računovodstvu ("Narodne novine", br. 85/2024.) – predlaže se nova struktura i sadržaj godišnjih financijskih izvještaja za kreditne institucije.

U odnosu na Odluku istoga naziva koja je trenutačno na snazi promjene se provode samo u dijelu bilance, računa dobiti i gubitka te bilješki uz financijske izvještaje. Ostali dijelovi godišnjih financijskih izvještaja ne mijenjaju se.

Promjene u financijskim izvještajima proizlaze iz preuzimanja odredbi Direktive Vijeća 86/635/EEZ od 8. prosinca 1986. o godišnjim financijskim izvještajima i konsolidiranim financijskim izvještajima banaka i drugih financijskih institucija (u nastavku teksta: Direktiva). Preuzimaju se struktura bilance i računa dobiti i gubitka te zahtjevi koje je potrebno ispuniti u bilješkama uz financijske izvještaje. Spomenute nove strukture izvještaja povezane su i s konceptom netoprihoda koji je definiran Zakonom o računovodstvu jer se pri njegovu izračunu upotrebljavaju upravo stavke računa dobiti i gubitka iz Direktive.

Kako nova struktura bilance i računa dobiti i gubitka ne bi stvorila znatno opterećenje kreditnim institucijama, ti su izvještaji u Nacrtu odluke u najvećoj mogućoj mjeri povezani sa supervizijskim izvještajnim zahtjevima za kreditne institucije u Europskoj uniji. Odnosno, gdje god je to bilo moguće, stavke bilance i računa dobiti i gubitka metodološki su povezane s izvještajima o financijskim informacijama iz Provedbene uredbe Komisije (EU) 2021/451 od 17. prosinca 2020. o utvrđivanju provedbenih tehničkih standarda za primjenu Uredbe (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu nadzornog izvješćivanja institucija i stavljanju izvan snage Provedbene uredbe (EU) br. 680/2014 (tzv. FINREP). Time je kreditnim institucijama omogućeno da za veliku većinu traženih podataka jednostavno koriste podatke koji su im već dostupni.

Da bi se omogućilo dostatno vrijeme za prilagodbu kreditnih institucija, Nacrtom odluke planirano je da se nove strukture izvještaja počnu primjenjivati od godišnjih financijskih izvještaja za godinu koja završava 31. prosinca 2025.

Pozivamo javnost da svoje primjedbe i prijedloge u sklopu javne rasprave o Nacrtu odluke dostavi na e-adresu bonitetno.izvjescivanje@hnb.hr, s naznakom "Nacrt odluke o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja kreditnih institucija". Javna rasprava otvorena je do 27. prosinca 2024. Nakon isteka javne rasprave Hrvatska narodna banka razmotrit će sve komentare primljene tijekom javne rasprave i objaviti na svojoj internetskoj stranici očitovanje o prihvaćanju ili neprihvaćanju primjedbi i prijedloga.

Nacrt odluke o transakcijskim računima

Objavljeno: 21.11.2024.

Odlukom kojom se uređuju transakcijski računi već se dugi niz godina u Republici Hrvatskoj uređuje način određivanja i korištenja računa za plaćanje u skladu s međunarodnim standardom za numeraciju bankovnih računa ISO 13616, odnosno tzv. hrvatski IBAN (engl. International Bank Account Number, međunarodni broj bankovnog računa) te transakcijski računi u kreditnim institucijama i u Hrvatskoj narodnoj banci.

Izmjenom propisa EU-a omogućuje se i drugim pružateljima platnih usluga pristupanje platnim sustavima i mogućnost određivanja računa za plaćanje koje vode kao IBAN račune. Navedena izmjena bit će prenesena u Zakon o platnom prometu, a prijedlogom Nacrta odluke o transakcijskim računima (u nastavku teksta: Nacrt odluke) predlaže se uređivanje računa za plaćanje koje otvaraju i vode institucije za platni promet i institucije za elektronički novac.

Ujedno, prijedlogom Nacrta odluke uređuju se tehničke pojedinosti u vezi s korištenjem tzv. vodećeg broja kojim Hrvatska narodna banka u Republici Hrvatskoj jedinstveno identificira institucije koje vode račun za plaćanje, a koji služi za izdavanje IBAN-a. Kreditnim institucijama osnovanima u Republici Hrvatskoj će se, kao i u važećoj Odluci, vodeći broj dodjeljivati kod izdavanja odobrenja za rad. Pružatelji platnih usluga osnovani u Republici Hrvatskoj koji vode račune za plaćanje i koji su pristupili SEPA shemi trebaju podnijeti zahtjev Hrvatskoj narodnoj banci za dodjeljivanje vodećeg broja, dok ostali pružatelji platnih usluga osnovani u Republici Hrvatskoj i pružatelji platnih usluga iz drugih država članica EU-a koji posluju u RH putem podružnice odlučuju o potrebi podnošenja zahtjeva Hrvatskoj narodnoj banci za dodjeljivanje vodećeg broja u skladu sa svojom poslovnom odlukom i poslovnim modelom.

Predlaže se da Odluka stupi na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, a tim danom prestaje važiti postojeća Odluka o transakcijskim računima ("Narodne novine", br. 57/2019., 139/2021. i 148/2022.).

Pozivamo javnost da svoje primjedbe i prijedloge u sklopu javne rasprave o nacrtu propisa dostavi na e-adresu: zpp@hnb.hr, s naznakom "Nacrt Odluke o transakcijskim računima" do 23. prosinca 2024.

Nakon isteka javne rasprave Hrvatska narodna banka razmotrit će sve komentare primljene tijekom javne rasprave i objaviti na svojoj internetskoj stranici očitovanje o eventualnom prihvaćanju ili neprihvaćanju primjedbi i prijedloga.