Izdanje: 7. ožujka 2001. (potpis: Željko Rohatinski), datum puštanja u optjecaj: 18. lipnja 2001.
Izdanje: 9. srpnja 2012. (potpis: Boris Vujčić), datum puštanja u optjecaj: 18. ožujka 2013.
Izdanje: 30. svibnja 2004. (potpis: Željko Rohatinski), datum puštanja u optjecaj: 24. svibnja 2004. - prigodna optjecajna novčanica
Veličina: 126 x 63 mm
Osnovna boja: siva
Osnovni motiv na licu: Portret Jurja Dobrile (1812. - 1882.)
JURAJ DOBRILA
Juraj Dobrila rođen je 1812. u selu Veli Ježenj pokraj Pazina. Prvi je hrvatski biskup i Porečko-pulske i Tršćansko-koparske biskupije. Osnutkom Istarskog sabora, pokrajinskoga zastupničkog tijela, Dobrila postaje njegovim članom. Aktivni je sudionik i bečkih političkih zbivanja kao zastupnik u Carevinskom vijeću. Ne stideći se svoje nacionalne pripadnosti i težačkog podrijetla istaknuo se u borbi za izjednačavanje prava slavenskog i talijanskog stanovništva u Istri i u borbi za obrazovanje mladih, među ostalim, govorima na hrvatskom jeziku. Njegov molitvenik Otče, budi volja Tvoja iz 1854. u to je doba jedini tekst na hrvatskom jeziku u Istri. Istaknuta je njegova uloga pri pokretanju hrvatskog lista Naša sloga i kalendara Istran. Svojim radom pozitivno je utjecao na mnoge političke i društvene procese 19. stoljeća, a njegova neumorna borba za bolji život puka ostavila je traga u narodnoj predaji.
Osnovni motiv na naličju: Arena u Puli, tlocrt gradića Motovuna u Istri
PULA - ARENA
Povijest rimskog razdoblja na istarskom poluotoku počinje njihovom pobjedom nad plemenom Histra koje naseljava područje današnje Pule još od 10. stoljeća prije Krista. Pod rimskom upravom osvojeno područje doživljava procvat u trgovini i graditeljstvu. U doba cara Augusta sagrađene su veličanstvene građevine Forum, Augustov hram i Arena, koje i danas krase Pulu. Amfiteatar se gradio cijelo 1. stoljeće i bio je šesti po veličini u Rimskom Carstvu. Mogao je primiti 25 tisuća gledatelja, a gledalište se prema potrebi moglo natkriti platnom. Imao je četiri tornja, dva kata arkada, treći kat s morske strane, dva velika ulaza i desetke manjih te podzemne prostorije za gladijatore i divlje zvijeri. Arena je preživjela nekoliko velikih potresa, njezino se kamenje odnosilo za građevinski materijal, a čak dva puta spašavana je od rušenja. Danas je to jedan od najvećih sačuvanih amfiteatara, turistička atrakcija u službi kulturnih i sportskih događaja.
MOTOVUN
Motovun se prvi put spominje 804. u listini Rižanske skupštine. Zahvaljujući središnjem položaju u Istri, iznad šume i uz rijeku Mirnu, Motovun se od srednjeg vijeka razvijao kao strateški važno naselje. Da je urbano središte s razvijenom autonomijom, Motovun dokazuje već 1248. gradnjom Komunalne palače koju još nije imao ni Trst. Svoju bogatu povijest Motovun čuva i danas unutar očuvanih srednjovjekovnih zidina, zbog čega se ubraja među najočuvanije istarske srednjovjekovne gradove.
Prigodna novčanica od 10 kuna izdana je povodom obilježavanja 10 godišnjice kune, 30. svibnja 2004.
Prigodni motiv:
Na desnoj strani, na poziciji vodenog znaka, otisnut je okomito u trideset i četiri retka, u neprekinutom nizu tekst "DESETA OBLJETNICA HRVATSKOG NOVCA KUNE I LIPE 2004."; tekst je otisnut mikropismom i tvori pravokutnu podlogu, unutar koje je zadebljanjem pojedinih slova i brojaka dobiven vidljivi efekt broja "10."; prelijevajućom je bojom preko pravokutne podloge otisnut tekst "OBLJETNICA"; titranjem novčanice tekst i broj "10." postaju vidljivi, a boja se mijenja iz srebrne u zlatnu; na podlozi prevladava narančasta boja.