Znate li što radi hrvatska središnja banka i koja je njezina uloga? Naučite kako štedjeti, kako se koristiti internetskim bankarstvom ili, pak, kako otvoriti račun u banci. Saznajte koja obilježja štite novčanice od krivotvorenja. Cilj nam je da predavanja i radionice budu zanimljivi i informativni. Stoga se veselimo i vašim pitanjima, prijedlozima, komentarima.
Način: izlaganja u Hrvatskoj narodnoj banci; izlaganja u školama/na fakultetima
Zanimanje za predavanja i radionice potrebno je iskazati najmanje deset radnih dana prije kako bi se pravodobno rezervirao termin. Što prije podnesete zahtjev za edukaciju, lakše ćete osigurati željeni datum i vrijeme. Odaberite temu i predložite termin: edukacija@hnb.hr
Teme izlaganja i radionica
Euro, naš novac osnovnoškolci srednjoškolci
Naučite više o novcu, djelovanju središnje banke kao i o obilježjima, motivima i zaštitnim obilježjima kovanica i novčanica eura.
Hrvatska u europodručju srednjoškolci studenti
Kako je protekao proces uvođenja eura u Republici Hrvatskoj? Što hrvatskim građanima znači uvođenje eura? Saznajte više o cilju i zadacima hrvatske središnje banke nakon ulaska u europodručje.
Aktualna gospodarska kretanja i monetarna politika studenti
Upoznajte se s makroekonomskim pokazateljima hrvatskoga gospodarstva i europodručja, učincima uvođenja eura i transmisijom monetarne politike u Hrvatskoj i europodručju.
Uloga Hrvatske narodne banke u održavanju financijske stabilnosti srednjoškolci studenti
Naučite zašto je financijska stabilnost ključna za održiv gospodarski rast, tko čini financijski sustav zemlje, koje su mjere kojima se ona osigurava i koja je uloga HNB-a u održavanju financijske stabilnosti Hrvatske.
Nadzor rada kreditnih institucija srednjoškolci studenti
Naučite zašto i kako Hrvatska narodna banka nadzire rad kreditnih institucija. Saznajte koja su to posebna pravila kojih se moraju pridržavati sve kreditne institucije, što je supervizija i koji je njezin osnovni cilj.
Bezgotovinski platni promet i trendovi na tržištu srednjoškolci studenti
Saznajte što je bezgotovinski platni promet, kako je uređen, kako funkcionira i kako se nadzire te tko su pružatelji platnih usluga.
Upravljanje gotovim novcem srednjoškolci studenti
Kako je regulirano izdavanje novca u Republici Hrvatskoj? Kako gotov novac dolazi do potrošača? Kako se osigurava kvaliteta gotovog novca? Što učiniti s oštećenim novčanicama? Odgovore na ova i druga pitanja doznat ćete u prezentaciji o gotovinskom optjecaju u Republici Hrvatskoj.
Sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma srednjoškolci studenti
Saznajte koje su to mjere i radnje koje se poduzimaju da se spriječi korištenje nezakonito stečenog novca ili njegova upotreba u svrhu financiranja terorizma. Naučite zašto su pranje novca i financiranje terorizma štetni za gospodarstvo i društvo u cjelini.
Razvoj novca i osnove bankarstva osnovnoškolci srednjoškolci
Što je novac i kako je nastao? Koja je uloga središnje banke, a što rade banke? Što je inflacija? Zašto je dobro štedjeti? Kako funkcionira elektroničko poslovanje? Saznajte odgovore na ta i druga pitanja o novcu i bankarstvu.
Osnovno o bankovnim proizvodima i uslugama osnovnoškolci srednjoškolci
Saznajte tko nadzire financijsko tržište u Hrvatskoj, naučite što bi svaki potrošač trebao znati prije ugovaranja računa za plaćanje, štednje ili kredita, a dobit ćete i podsjetnik na sigurnosne preporuke za plaćanje putem interneta i služenje internetskim ili mobilnim bankarstvom.
Upravljanje osobnim financijama osnovnoškolci srednjoškolci
Naučit ćete zašto je važno upravljati osobnim financijama, kako osmisliti tablicu osobnog proračuna, kako nam u tome mogu pomoći internetsko i mobilno bankarstvo te kako doći do informacija potrebnih za donošenje kvalitetnih financijskih odluka.
Sigurnost internetskih i mobilnih plaćanja osnovnoškolci srednjoškolci
Doznajte više o zloupotrebi u internetskom i mobilnom bankarstvu te načinima na koje se korisnici mogu od toga zaštititi.
Zaštita potrošača – institucije i potrošači srednjoškolci studenti
Saznajte što Hrvatska narodna banka poduzima kako bi zaštitila potrošače, kako je regulirana zaštita potrošača korisnika bankovnih i financijskih usluga u RH i koje informacije središnja banka osigurava radi što bolje informiranosti.
Uvod u zelene financije srednjoškolci
Promjena klime donosi nove rizike za financijski sustav. Stoga središnje banke, čiji je mandat održavanje stabilnosti financijskog sustava, imaju aktivnu ulogu u sprječavanju materijalizacije tih rizika i poticanju tranzicije k održivom globalnom gospodarstvu. Na ovom predavanju upoznat ćete se s tom ulogom središnjih banaka.
Kriptoimovina – prolazan trend ili budućnost novca? srednjoškolci studenti
Iz ovog izlaganja doznajte odgovore na sljedeća pitanja: Što je kriptoimovina? Koje su postojeće, a koje nove vrste digitalnog novca? Što je centralnobankarski digitalni novac? Kako teče projekt digitalnog eura?
Središnje bankarstvo u doba klimatskih promjena studenti
Koje izazove klimatske promjene stavljaju pred središnje banke? Kakav je odgovor središnjih banaka na te izazove? Mogu li središnje banke pridonijeti ublažavanju posljedica klimatskih promjena i zelenoj tranziciji? S kim surađuju u tom složenom nastojanju? Što Hrvatska narodna banka poduzima u sklopu svojih aktivnosti? Odgovore na ova pitanja saznajte u izlaganju o središnjem bankarstvu u doba klimatskih promjena.