Sanacijska tijela jesu tijela koja su u pojedinoj državi članici ovlaštena primjenjivati sanacijske instrumente i izvršavati sanacijske ovlasti, a u Republici Hrvatskoj to su:
Jedinstveni sanacijski odbor − središnje sanacijsko tijelo unutar bankovne unije. Zajedno s nacionalnim sanacijskim tijelima u državama članicama sudionicama čini Jedinstveni sanacijski mehanizam. Izravno je odgovoran za subjekte iz članka 7. stavka 2., stavka 4. točke (b) i stavka 5. Uredbe (EU) br. 806/2014, a u Republici Hrvatskoj to su:
Hrvatska narodna banka − nacionalno sanacijsko tijelo nadležno za kreditne institucije koje nisu dio grupe i grupe u kojima je barem jedna članica grupe kreditna institucija, izravno odgovorno za subjekte iz članka 7. stavka 3. Uredbe (EU) br. 806/2014, a u Republici Hrvatskoj to su:
Popis kreditnih institucija za koje je izravno odgovorna Hrvatska narodna banka
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga − nacionalno sanacijsko tijelo nadležno za investicijska društva koja nisu dio grupe i grupe u kojima je najmanje jedna članica grupe investicijsko društvo, a ni jedna članica grupe nije kreditna institucija, odnosno izravno odgovorno za ona investicijska društva koja ne ulaze u polje primjene članka 2. Uredbe (EU) br. 806/2014, a u Republici Hrvatskoj to su:
Osim sanacijskih tijela u državama članicama određena su i nadležna ministarstva, a koja su odgovorna za ekonomske, financijske i proračunske odluke na nacionalnoj razini u skladu s nacionalnim nadležnostima i koje je država članica imenovala za izvršavanje funkcije nadležnog ministarstva.
Ministarstvo financija Republike Hrvatske nadležno je ministarstvo za izvršavanje poslova u okviru Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava.
Dodatno, Hrvatska agencija za osiguranje depozita upravlja nacionalnim sanacijskim fondom i ovlaštena je prikupljati prethodne i naknadne doprinose za potrebe uplate u Jedinstveni sanacijski fond.